ODRASLI GOVORIMO, OTROCI RIŠEJO

 

Likovna terapija je v svetu zelo cenjen in iskan način pomoči otrokom, saj deluje po principu najmanjše invazivnosti. Likovni medij ponudi otrokom možnost neverbalnega izražanja s sredstvi, ki so primerna njegovi razvojni stopnji.

Za učinek terapije pri otrocih je verbalna komunikacija nepotrebna, pravzaprav likovna komunikacija razkrije veliko več, kar omogoči likovnemu terapevtu vodenje terapije izključno preko likovnega medija.

Tudi otroci z razvojnimi motnjami in posebnimi potrebami lahko najdejo v likovni terapiji drugačne načine izražanja, poleg tega lahko skozi terapevtsko izražanje uravnovešajo svoje potrebe, raziščejo svoje občutke in si pridobivajo razumevanje za svojo drugačnost.

POLJA DELOVANJA

Likovna terapija uspešno uporablja pri otrocih, ki imajo težave:

  • z učenjem,
  • z zaostankom v kognitivnem razvoju,
  • z razvojnimi motnjami,
  • vedenjske težave,
  • neugodna situacija v otrokovem okolju vpliva na čustveno stanje otroka (razveza staršev, smrt v družini, nasilje v družini ali šoli, zloraba...).
  • likovna terapija se je izkazala za učinkovito tudi pri psihosomatičnih kroničnih obolenjih (npr. astma, kronične bolečine, kronično močenje postelje...).
 
 
Po ločitvi sem imel občutek, da se je moj sin oddaljil od mene. Tudi v šoli se je njegovo vedenje poslabšalo, hitro se je stepel in težje sledil pouku. Ker mu sam nisem znal pomagati, sva se z njegovo mamo odločila, da mu poiščeva dodatno pomoč. Likovna terapija je sinu prinesla veliko spremembo, spet se pogovarjamo in tudi v šoli se je njegovo vedenje umirilo, pridobil si je prijatelje.
Oče 8 letnega dečka
Art Therapy