LIKOVNA TERAPIJA ZA VSAKOGAR

Likovna terapija se odlikuje po svoji dostopnosti, saj je primerna za vsakogar, tudi ljudi, ki se ne znajdejo najbolje z besedami, jih nočejo ali pa sploh ne morejo uporabljati. Likovna terapija je v tem smislu še posebej koristna za otroke, saj le te težko ubesedijo kar jih moti.

Likovna psihoterapija z odraslimi spodbuja zavesten pristop do nezavednega, saj se skozi kreativni proces postopoma razkrivajo še neozaveščeni občutki, pozabljeni spomini... Na tak način lahko udeleženec zavestno spremlja svoj razvoj skozi likovno terapijo, kar vzpodbuja principe samopomoči in samozdravljenja. Po uspešnem zaključku terapije lahko udeleženec po potrebi samostojno uporablja znanje pridobljeno skozi likovno terapijo. 

Likovna terapija je namenjena pravzaprav komurkoli. Ne zahteva nikršnih predznanj, izkušenj ali celo talenta.

Tekom likovne terapije se s pomočjo likovnega terapevta ponavadi razvije individualen stil likovnega izražanja, vendar tudi to ni pričakovana nujnost, saj ležijo poudarki likovne terapije  v terapevtskem procesu in ne v tehniki izražanja.

Za likovno terapijo se pogosto odločajo:

  • mladostniki in odrasli s psihološkimi problemi
  • ljudje, ki se nahajajo v stresni fazi svojega življenja
  • ljudje z govornimi težavami
  • ljudje v procesu rehabilitacije (možganske in telesne)
  • otroci in mladostniki z učnimi težavami (vključno disleksijo, disfasijo, diskalkulijo, motnje v koncentraciji ...)
  • otroci in mladostniki s čustvenimi problemi (neugodna družinska situacija, traumatični dogodek, problemi s sovrstniki ...)
  • otroci in mladostniki s problemi v navezovanju stikov (socialni izobčenci, problemi s sovrstniki, agresivni vzorci ...)
  • otroci in mladostniki z razvojnimi motnjami
  • ljudje s psiho-somatičnimi težavami ali kroničnimi obolenji
  • odrasli in mladostniki brez težav, ki bi si želeli bolje spoznati sebe, svoje reakcije, vzorce in občutke.
 
 
Likovna terapija mi omogoča samospoznavanje, osebnostno rast in sprostitev od vsakdana. Za omenjeno vrsto terapije sem se odločila, ker je likovnost medij preko katerega se poleg plesa najlažje izražam. Kako se razvijam preko terapije? Ko slikam abstraktno si dovolim, da padejo meje in da rišem spontano. To mi prej v življenju ni bilo dovoljeno. Rada rišem slike na določeno temo; sedaj sem v sklopu terapije dokončala sliko z naslovom "Ženstvenost", na katero sem zelo ponosna. Slikanje mi pomaga kadar sem slabe volje in se hočem razvedriti. Takrat si zamislim določeno pozitivno stvar in jo rišem z živimi barvami. Na omenjen način dobim novo življenjsko energijo. Želim si, da bi se preko likovnosti izražala vse življenje in da bi nekoč predstavila svoja dela.
Udeleženka, 25 let
 
Likovna terapija je zelo prijetna in se na poseben način približa otroku,da lažje izrazi svoja čustva, tesnobe. S pomočjo risbe tako narise kar čuti,kar ga bremeni. Otroci težje preko besed izražajo svoje težave, zato pa prav ta terapija učinkovito pomaga, ker se otroci sprostijo in so lahko takšni kot so, brez pretvarjanja. Likovna terapija je zelo pomagala mojim otrokom da so prebrodili izgubo in našli nove cilje v življenju.
Mama dveh dečkov

 

 

Art Therapy